Pisanie prac magisterskich z Socjologii to dla wielu studentów prawdziwa gehenna. W poniższym artykule przestawimy rzeczy, o których warto pamiętać, pisząc swoją pracę magisterską bądź licencjacką z Socjologii. Te rzeczy mogą znacznie pomóc Tobie w całym procesie twórczym, a co za tym idzie – oszczędzić czas oraz nerwy.
Zacznijmy od rzeczy absolutnie podstawowej. Jest nią bez wątpienia Twoja współpraca z promotorem. Powinna być ona bardzo ścisła i regularna. Osoba, która Ciebie promuje, na pewno ma odpowiednie doświadczenie oraz kompetencje. Twój promotor powinien informować Ciebie, czy pisana przez Ciebie praca magisterska z Socjologii idzie w dobrą, czy też złą stronę. Nieraz zdarza się, że promotor sam sugeruje swoim studentom, tematy, o których mogą oni pisać swoje prace dyplomowe. Takie propozycje zawsze warto rozważyć.
Następna ważna rzecz to Twoja sumienna, systematyczna praca nad swoją pracą magisterską z Socjologii. Najlepiej wyznaczyć sobie, że codziennie piszesz tę pracę dyplomową przez minimum godzinę dziennie. Dzięki przyjęciu takiego założenia będziesz codziennie tworzyć dużo treści na swój tekst naukowy. Napisany materiał powinieneś systematycznie prezentować Twojemu promotorowi. Takie, metodyczne podejście do pisania pracy dyplomowej powinno być bardzo owocne. Zostawianie wszystkiego na ostatni moment, może skończyć się tragicznie.
“Cierpliwość, wytrwałość i pot tworzą niepokonaną kombinację sukcesu”. Napoleon Bonaparte
Tworzenie pracy magisterskiej z Socjologii – kolejne cenne wskazówki.
Kolejna bardzo ważna rzecz, o której powinieneś pamiętać, to literatura w Twojej pracy dyplomowej z Socjologii. Pozycje w niej zawarte nie powinny być starsze aniżeli ostatnie 10 lat. Dzięki takiemu założeniu masz pewność, że prezentujesz w swojej pracy aktualną wiedzę z danej dziedziny. Starsze pozycje książkowe możesz dodawać do swojej bibliografii, jeśli są to pozycje klasyczne, ponadczasowe i wciąż aktualne.
Warto wziąć pod uwagę również temat Twojej pracy magisterskiej z Socjologii. Powinien być on atrakcyjny dla Twojego potencjalnego pracodawcy. W przypadku Socjologii może to być np. “wykorzystanie badań socjologicznych w marketingu”. Im praktyczniejszy jest charakter Twojej pracy dyplomowej, tym lepiej. Powiedzenie, że “na wszystko musi być klient” jest w obecnych czasach bardzo bliskie prawdy.
Pisanie prac magisterskich z Socjologii – ogólne refleksje nad rynkiem pracy.
Pisanie prac magisterskich z Socjologii to dla studentów jedynie preludium do ich zawodowych karier. Na rynku pracy obecnie najbardziej liczą się praktyczne umiejętności. Im więcej ich posiadasz, tym lepiej. Pracy w zawodzie socjologa może nie być obecnie zbyt dużo. Bardzo dużo ofert pracy jest dla handlowców oraz dla ekspertów wąskiej specjalizacji. Socjolog musi być obecnie elastyczny i potrafić się dostosować do szybko zmieniającego się rynku pracy. Jak słusznie pisał Nicollo Machiavelli “ktokolwiek pragnie ciągłego sukcesu, musi zmieniać postępowania zgodnie z czasami”.
Twój warsztat socjologiczny może szczególnie Tobie pomóc, jeśli chcesz robić karierę w marketingu. Wszelkie badania marketingowe, często bazują na wykorzystaniu szeroko pojętej socjologii Tak czy inaczej, „niech Twoje błędy wynikają z ambicji, a nie z lenistwa. Rozwiń w sobie siłę do robienia śmiałych rzeczy, a nie do znoszenia cierpienia”, jak słusznie mawiał Nicollo Machiavelli.